Παγκόσμια ημέρα  Ατόμων με Αναπηρία

Μια πολύ όμορφη εκδήλωση παρουσίασαν οι μαθητές της Δ΄ τάξης αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα των ΑμεΑ, την Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των δράσεων της βιβλιοθήκης << Μανόλης Φουντουλάκης >>. Με αφορμή, λοιπόν, ένα βιβλίο με τίτλο << Τι έχει ο Γιάννης>>, ένα βιβλίο που μιλάει για τον αυτισμό, με έναν μοναδικό βιωματικό τρόπο, προσπαθήσαμε να αγγίξουμε τις πτυχές της ζωής των ατόμων με αναπηρία. Μέσα από τον λόγο, τη δύναμη της αφήγησης, τη μουσική , τον χορό και το παιχνίδι προσεγγίσαμε τη διαφορετικότητά τους, με στόχο να κατανοήσουμε, να αποδεχτούμε, να αγκαλιάσουμε αυτούς τους ανθρώπους, να τους δώσουμε χώρο και χρόνο στη δική μας ζωή !!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε, θερμά, την κυρία Άδα Σταματάτου, τη συγγραφέα του βιβλίου, η οποία με τον δικό της ξεχωριστό τρόπο, μοιράστηκε μαζί μας την εμπειρία της, μεγαλώνοντας τον αυτιστικό γιο της. Επίσης, ευχαριστούμε την κ. Χαρά Τζορμπατζάκη και την κ. Ελπίδα Κουτσουρούμπη για την πολύτιμη βοήθειά τους στη χορογραφία μας.