ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ  ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ  ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Από 1  έως και 20 Μαρτίου 2024 οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο Δημοτικό Σχολείο.

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από  1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (Α’ 109), όπως η τελευταία παράγραφος αντικαταστάθηκε και ισχύει (παρ. 1δ του άρθρου 204 του Ν.4610/2019 (Α΄70).

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη απαιτούνται:

1. Αίτηση εγγραφής (δίνεται από το Δημοτικό Σχολείο)  η οποία συμπληρώνεται από τους γονείς/κηδεμόνες με τα ακριβή στοιχεία των μαθητών/τριών ώστε να γίνεται αυτεπάγγελτη αναζήτηση Πιστοποιητικών Γέννησης ή Ληξιαρχικής Πράξης Γέννησης των παιδιών.
  2. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου(θα δοθεί από το Νηπιαγωγείο).
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας ή λογαριασμός ΔΕΚΟ).

4.Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας.

(Θα δίνεται σχετικό έντυπο από το σχολείο το οποίο θα  συμπληρώσει παιδίατρος ή άλλος γιατρός και θα προσκομίζεται στο σχολείο σύντομα, πριν από την έναρξη των μαθημάτων σε κάθε περίπτωση)

5.Βιβλιάριο υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Οι γονείς μπορούν να προσέρχονται 1-20 Μαρτίου κάθε μέρα από τις 8:30 – 10:30 στο χώρο του σχολείου για την εγγραφή του παιδιού τους.

Παρατηρήσεις: 1.Σε περίπτωση που υπάρχει γνωμάτευση/έκθεση ΚΕΔΑΣΥ για το μαθητή/τρια, πρέπει να προσκομίζεται κατά την εγγραφή. Σε περίπτωση δικαστικής απόφασης για την επιμέλεια του παιδιού προσκομίζεται το αντίστοιχο πιστοποιητικό