Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Μια δράση, αφιερωμένη σε αυτήν την πολύ ξεχωριστή ημέρα, υλοποιήσαμε με τους μαθητές της πρώτης τάξης του σχολείου μας οι οποίοι ξεναγήθηκαν στον χώρο της βιβλιοθήκης μας. Μέσα από τη ζωή του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν,του σπουδαίου αυτού Δανού παραμυθά, ταξιδέψαμε στον μαγικό κόσμο των παραμυθιών, στον υπέροχο κόσμο των βιβλίων. Τα είδαμε να ζωντανεύουν, να μας μιλούν, να διηγούνται όμορφες ιστορίες. Κλείνοντας τη δράση μας, στον επίλογο, μοιραστήκαμε τις σκέψεις και τα συναισθήματα που μας δημιουργούν τα βιβλία, όταν τους δίνουμε χώρο στη ζωή μας, όταν τους δίνουμε μια θέση στην  καρδιά μας!

Υπεύθυνες βιβλιοθήκης :                                          Έλενα Παπαδοπούλου, Μαριάννα Ζερβού