«Κολυμπί- ΖΩ με την ασφάλεια της Safe Water Sports»

Στα πλαίσια της ενότητας του εργαστηρίου δεξιοτήτων Ζω καλύτερα – Ευ ζην, επιλέχθηκε για τους μαθητές του τμήματος Β1 του σχολείου μας να παρακολουθήσουν τo πρόγραμμα του μη κερδοσκοπικού σωματείου Safe Water Sports με τίτλο «Κολυμπί-ΖΩ με ασφάλεια».
Οι μαθητές μέσα από τις εκπαιδευτικές βαλίτσες της Safe Water Sports , είχαν την δυνατότητα να ζήσουν μία μοναδική εμπειρία εκμάθησης των κανόνων ασφαλείας στη θάλασσα. Αποστολή τους ήταν να ολοκληρώσουν όλες τις δοκιμασίες του Θαλασσοφύλακα Χταπόδιου Σέιφ και της παρέας του, με απώτερο σκοπό να γίνουν και οι ίδιοι Θαλασσοφύλακες. Μετά από πολλές ώρες συζήτησης, ζωγραφικής και παιχνιδιού τα μικρά μας δευτεράκια κατάφεραν να αποκτήσουν το μετάλλιο του Θαλασσοφύλακα και είναι έτοιμα να απολαύσουν την θάλασσα με ασφάλεια, γιατί όπως μάθαμε και κατά την διάρκεια των μαθημάτων «Η θάλασσα, αν τη φοβάσαι σε διώχνει, αν τη σέβεσαι σε αγκαλιάζει!».

Αφήστε ένα Σχόλιο